wtorek, 25 września 2012

Jak posadzić awokado?Awokado to jeden z moich ulubionych owoców. Oczywiście jak każdy owoc jest bardzo zdrowe, zawiera witaminy A,E, C, D oraz B, PP, K (prawie cały alfabet), a także potas, wapń i żelazo. Poza tym ma w sobie także wszelkie nienasycone kwasy tłuszczowe dzięki którym będę wiecznie młoda (ha!).
Uwielbiam awokado za jego maślany smak, który bardziej przypomina warzywo niż owoc. Najczęściej jadam go w sałatkach z wędzonym łososiem i mozarellą. Kiedy jednak zjemy całe awokado nie wyrzucajmy pestki, bo można ją zasadzić.


Najpierw nakłuwamy pestkę 3 wykalaczkami (węższym końcem pestki do góry, a szerszym z charakterystyczną kropką do dołu) i wsadzamy do pojemnika z wodą, tak aby pestka była zanurzona do połowy. 
Po ok. 3-4 tygodniach z pestki wyrasta korzonek oraz kiełkujący nieśmiało pęd.


Wtedy przesadzamy pestkę do doniczki z ziemią, tak aby 1/3 wystawała na powierzchni. Awokado lubi dobrze nasłonecznione stanowisko i obfite podlewanie latem. Podobno wyrasta bardzo duże, ale są różne opinie na temat tego czy owocuje. Niektóre teorie mówią, że tak, a inne że tylko szczepione awokado może dać owoce. Zobaczymy jak będzie z moim.


6 komentarzy:

 1. Świetny post. Bardzo przydatny. Zrobiłam wszystko wg Twoich wskazówek, teraz tylko czekam aż puści korzonek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Życzę powodzenia! Moje jest już całkiem duże i bardzo szybko rośnie, niestety jeszcze nie owocuje ;)

   Usuń
 2. anabel ono może nie owocować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety tego się spodziewam, aczkolwiek czytałam o przypadkach że owocowało (mam nadzieję że to prawda). Na razie jest jeszcze małe :)

   Usuń
 3. Hej jak Twoje awokado, zaowocowało? Pozdrawiam Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie :) Ale sięgnęło już sufitu! (stojąc na parapecie)

   Usuń