poniedziałek, 17 września 2012

Aparat fotograficzny z pudełka po zapałkach


Camera obscura to aparat robiony domowym sposobem z pudełka i kliszy.  Jak go zrobić?
To bardzo proste, potrzebujemy do tego  pudelka po zapałkach, czarny marker, taśmę klejącą, czarny karton, puszkę po napoju i taśmę izolacyjną oraz film do aparatu i pustą kasetę po filmie. 
Cały proces budowania takiego aparatu pokazuje ten film, z którego także korzystałam budując swój model:
Poniżej  kilka moich zdjęć robionych tym aparatem. Camera obscura daje niezwykle, rozmyte obrazy. Im otwór przez który wpada światło jest mniejszy, tym zdjęcia są ostrzejsze.Zdjęcia robi się odsłaniając otwór na sekundę (a najlepiej jeszcze krócej) przy jasnym świetle dziennym lub na dłużej  przy mniej sprzyjających warunkach, ale do tego potrzebujemy już statywu.
Istnieją w internecie przeliczniki czasów naświetlania w zależności od czułości filmu i odległości otworka od kliszy (camerę obscurę można robić także z innych, większych pudelek) ale nigdy tej tajemnej wiedzy nie opanowałam.
Mając na studiach zajęcia z fotografii miałam też okazję samodzielnie wywoływać swoje filmy i zdjęcia czarno-białe, co jest fantastycznym doświadczeniem.
(Tajemnicze kropki na zdjęciu 1 i 2 to moje odciski palców, które z niewiadomych przyczyn dostały się na negatwy....) Oto rezultaty tych doświadczeń:

1 komentarz:

  1. wow, ale pomysłowe! :) no i zdjęcia jakby nie było, mają niesamowity klimat :)

    OdpowiedzUsuń